Yazılım proje fikirleri için “tutar mı, tutmaz mı” diye sürekli kafa yorulur. Bazı kişiler “tutar” derken, bazı kişilerde “tutmaz” diyebilmektedir.

Peki gerçekten bir projenin tutup tutmayacağı öngörülebilir mi? Tutacağını düşünenleri mi dikkate almak gerek, yoksa tutmayacağını düşünenleri mi dikkate almak gerek? Gelin beraber göz atalım…

Projenin Tutmasını Öngörmek

Bir projenin tutması, projenin kendisinden çok, projenin tutması için atılan adımlara bağlıdır.Bu anlamda verilebilecek en güzel örnek Facebook olsa gerek.

Bir çok kişi Facebook ‘un kurulduktan bir kaç yıl sonra batacağını düşündü. Hatta Microsoft ve Google, Facebook ‘u satın almaya çalışıp, 4-5 Milyar dolar teklif ederken, Mark reyiz “Facebook satılık değil” dediğinde çoğu kişi “salak bu çocuk” demiştir. Çünkü Facebook ‘un çıkış amacı uzun zamandır görmediğin eşini, dostunu, akrabanı, ilkokul arkadaşlarını bulmaktı. Günümüzde sunduğu imkanlardan çok azını sunuyordu. İnsanda ister istemez “e uzun zamandır görmediğin eşini, dostunu ve arkadaşlarını bulacan, telefon numaralarını alacan, MSN ‘e ekleyecen ve Facebook ‘ta yapılacak hiç bir şey kalmayacak” şeklinde düşünüyordu. Fakat Mark reyiz oyun oynama, video yükleme, sayfalar açma, sohbet etme, gruplar kurma gibi daha sayılabilecek bir sürü, kişileri siteye bağlayacak adımlar attı. Öyle ki kendisi için tehdit oluşturan MSN ‘i bile batırdı.

Bu sayede Facebook çok değil, bundan sadece 7-8 sene önce kendisine 4-5 Milyar dolar değer biçilirken bugün fiyatını 50’ye katladı ve 200 Milyar dolardan daha fazla değere sahip oldu. Eğer bu adımlar atılmasaydı, Facebook ‘ta MySpace ve benzeri siteler gibi unutulur, herkes Mark reyizi 4-5 Milyar doları kabul etmediği için internet dünyasının salağı ilan ederdi.

Bir projenin tutmasına dair öngörüde bulunmak imkansıza yakındır. Olay tamamen projenin ilerleyişi için attığınız adımlar ve karşınıza çıkan şeyleri değerlendirmekten ibarettir. Bazen yolunuza bir taş çıkar. O taşın üzerinden atlayıp geçebilirsiniz de, ileride değerlendirmek için yanınıza alabilirsiniz de … Bazen tutması için değilde sırf öylesine yapmak için yaptığınız şeyler projenizin tutmasında çok büyük rol oynar, bazen sırf tutması için çok büyük çabalar sarf ederek yaptıklarınız projenize asla katkı sağlamaz.

Sonuç olarak yazılım projeleri fikirleri için “kesin tutar” yada “kesin tutmaz” demeyi sağlayacak, matematik gibi bir formül yada kesin bir sonuç yoktur. Öyle ki projelere sürekli yatırımlar yapan, bu alanda artık uzmanlaşmış kişiler olan melek yatırımcı diye tabir ettiğimiz kişiler için bile başarı kıstası 10 ‘da 2 ‘dir. Yani yüzlerce projeyi incelerler, 10 projeye tutar gözüyle bakarlar ve destek olurlar, bunlardan sadece 2 tanesi tutarsa bunu başarı olarak görürler.

Dolayısıyla onlar bile bir projenin tutup tutmayacağı konusunda kesinlik veremezken, etrafınızdaki kişilerin projenin tutması konusunda söylediklerine çok takılmayın. Sadece tutmayacağını düşünmelerine neden olacak olumsuzlukları dinleyin ve mantıklı bulduğunuz olumsuzlukları dikkate alıp, çözüm arayın.